Company Logo


Strict Standards: Non-static method JSite::getMenu() should not be called statically in /home/technickyklub.cz/technickyklub.cz/portal/components/com_phocagallery/router.php on line 38

Strict Standards: Non-static method JApplication::getMenu() should not be called statically in /home/technickyklub.cz/technickyklub.cz/portal/includes/application.php on line 523

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/technickyklub.cz/technickyklub.cz/portal/components/com_phocagallery/router.php on line 38

Strojový překlad


Strict Standards: Non-static method modGTranslateHelper::getParams() should not be called statically in /home/technickyklub.cz/technickyklub.cz/portal/modules/mod_gtranslate/mod_gtranslate.php on line 13

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/technickyklub.cz/technickyklub.cz/portal/modules/mod_gtranslate/tmpl/default.php on line 89
Czech English French German Italian Polish Russian

Strict Standards: Declaration of JCacheControllerView::get() should be compatible with JCacheController::get($id, $group = NULL) in /home/technickyklub.cz/technickyklub.cz/portal/libraries/joomla/cache/controller/view.php on line 137

O projektu

Techický klub mládeže Litoměřice při Domu dětí a mládeže Rozmarýn

 

Dům dětí a mládeže Rozmarýn v Litoměřicích rozšiřuje své aktivity do oblasti podpory a popularizace techniky. Pod jeho záštitou vzniká projekt Technického klubu mládeže Litoměřice. Hlavním úkolem této sekce je uvést v život a rozvíjet projekt TKML , jehož základní vizi vám představujeme na následujících řádcích tohoto úvodu.

 

Tento projekt vznikl na základě veřejného fóra „Desatero problémů Litoměřic“, které se uskutečnilo v květnu 2011.

V současné době můžeme chápat za obecný jev na jedné straně nezájem velké části populace mládeže o technické disciplíny, a na straně druhé neustále se prohlubující nedostatek technicky vzdělaných lidí ve společnosti. Požadavky firem, na technicky vzdělané a zdatné pracovníky, jsou jen velice těžce splnitelné. Tento stav je pouze obrazem prezentace a popularizace technických disciplín, jednostranné soustředění na společenské a ekonomické vzdělání, degradace manuálních a řemeslných dovedností a absence širší cílené podpory státu k technickému vzdělání. Toto se projevuje na všech stupních vzdělávání, včetně vysokoškolského. Tento úvod si nebere za cíl analýzu stavu, ani si nedává za cíl poskytnout obecné návody na řešení tohoto celospolečenského problému.  Snaží se pouze otevřít zorné pole pro širší pohled na tento problém.


Vždy je třeba začít problém řešit nebo vytvořit podmínky pro postupnou nápravu. Stačí jen malé krůčky k tomu, aby nakonec byla vytvořena cesta směřující k cíli. Je mnoho příkladů, jak lze vytvořit podmínky pro popularizaci a realizaci technické zájmové činnosti mládeže. Jednou z cest je zřízení, podpora a provozování technických klubů mládeže, jejichž cílem je popularizace a praktická aplikace poznatků vědy a techniky mezi dětmi a mládeží ne jenom na regionální úrovni ale i na úrovni republikové a mezinárodní. Důležitým prvkem je provázání výsledků práce do republikových struktur SOČ (Středoškolská odborná činnost) jenž je soutěží talentovaných středoškoláků v řešení odborných problémů v 18 vědních oborech. Nejúspěšnější řešitelé jsou často vybíráni k účasti na obdobných mezinárodních soutěžích. Cílem této soutěže vyhlašované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a garantované Národním institutem dětí a mládeže MŠMT je vést talentované žáky k samostatnému a tvořivému přístupu při řešení odborných problémů. Soutěže se mohou zúčastnit žáci denního studia střední školy (výjimečně i základní školy) v kterémkoliv z vyhlášených oborů. Nejúspěšnější řešitelé mohou být vybráni k účasti na obdobných mezinárodních soutěžích.

V Litoměřicích se dá navázat na tradici modelářských klubů, která byla po roce 1990 přerušena a do současnosti nebyla obnovena. V Litoměřicích by tak mohlo vedle úspěšných sportovních aktivit vzniknout stejně úspěšné centrum technických aktivit mládeže. Předpoklady v Litoměřicích a okolí máme. V Terezíně funguje velice aktivní  LMK, jehož členové mají na svém kontě řadu význačných úspěchů jak na domácím i mezinárodním poli. Řada členů tohoto klubu je z Litoměřic a jsou ochotni se na chodu TKM v Litoměřicích podílet. Stejně tak v oblasti počítačů, programování, robotiky a elektroniky máme v Litoměřicích celou řadu odborníků, kteří by byli ochotni s TKM spolupracovat.

Vize projektu

  • Vybudovat trvalou a funkční platformu pro popularizaci vědy a techniky mezi dětmi a mládeží v Litoměřicích v těchto základních rovinách.
  • Pravidelná činnost, zapojením do odborných technických sekcí s důrazem na smysluplnou nabídku volnočasových aktivit v oblasti techniky.
  • Popularizace vědy a techniky na ZŠ a SŠ v regionu formou Dnů techniky, odborných přednášek, workshopů a spoluprací s firmami a VŠ (TU Liberec, UJEP Ústí nad Labem, ČVUT Praha).
  • Podpora talentované mládeže, účastí v SOČ, pomoc při výběru studia na středních a vysokých školách technického směru.
  • Podpora účasti ve všech stupních odborných soutěží včetně reprezentace ČR.
  • Vytvořit prostor pro setkávání odborníků z oblasti techniky, mládeže a laické veřejnosti v oblastech, které přímo souvisí s Litoměřicemi. /geotermální projekt/.
  • Spolupráce se ZŠ a SŠ na území města a jeho okolí především na úrovni ředitelů škol a odborných pedagogů v oblastech dalšího vzdělávání a zapojení se do činnosti TK.


Books!
Shop!

Powered by Joomla!®. Designed by: cheap business hosting domain/ssl reseller Valid XHTML and CSS. Copyright © Technický klub mládeže, Litoměřice. Design © PhDr. Jiří Konvalinka, 2012. Optimalizováno pro Mozilla Firefox 3 a vyšší, MS Internet Explorer 8 a vyšší, Google Chrome. Citace zde uveřejněných článků a fotodokumentace jen se souhlasem autorů.